V soutěži Stavba roku Plzeňského kraje postoupilo 19 staveb. Představujeme nominace.

Plzeň, 4. července 2022 – Na titul Stavba roku Plzeňského kraje bylo v letošním 19. ročníku soutěže nominováno 19 stavebních děl. To je více než polovina z 37 přihlášených staveb, což svědčí o udržení kvality stavebnictví v kraji i za současného zpomalení v této oblasti. Vítěze z nominovaných staveb vybere jak odborná porota, tak veřejnost pomocí internetového hlasování. Stavbu, která si odnese Cenu veřejnosti, mohou lidé na webu soutěže volit až do 22. srpna.

Na základě obhlídky a důkladného posouzení všech přihlášených staveb odborná porota nominovala 19 z nich na titul Stavba roku Plzeňského kraje. Nominovaná díla se uchází také o další ceny, jimiž jsou například Cena hejtmana Plzeňského kraje, Cena Ministerstva průmyslu a obchodu nebo Cena veřejnosti. Stavby byly nominovány z kategorií novostaveb, rekonstrukcí, staveb pro bydlení, dopravních a inženýrských staveb, sportovních a volnočasových staveb a veřejných prostranství. Porota může titul udělit v každé soutěžní kategorii, má však také právo titul neudělit.

 „Držím palce nejen obcím, které svými investicemi do veřejného sektoru zaujaly odbornou porotu a získaly nominaci, ale také nominovaným soukromým stavbám, které prokazatelně přispívají k regionálnímu rozvoji našeho kraje,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. „Z devatenácti nominovaných staveb je devět staveb, tedy téměř polovina, mimoplzeňských a z nich šest bylo přihlášeno samotnými obcemi či neziskovými organizacemi.“

Vítěze Ceny veřejnosti určí lidé hlasující na internetu. Veřejné hlasování začíná 4. července na www.stavbarokupk.cz a bude spuštěné do 22. srpna. S nominovanými stavbami se mohou lidé seznámit také na Facebooku, kde je ve videomedailoncích uvidí z pohledů, jaké se běžně našim očím nenaskytnou.

„Jsem přesvědčený o tom, že porota bude mít opět velmi těžký úkol z 19 velmi kvalitních nominovaných staveb vyhodnotit ty nejlepší. A stejně tak veřejnost, která má příležitost se s nominacemi seznámit a vybrat stavbu, která u ní vzbudí největší sympatie,“ očekává Stephan Kronmüller, jednatel a zakladatel společnosti Eurosoftware, s.r.o., která je partnerem soutěže.Těším se na to, až budu moct jejímu favoritovi předat Cenu veřejnosti.“

Výsledky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje budou slavnostně vyhlášeny 13. září 2022 v Multifunčním sále SOU Elektrotechnického v Plzni, Vejprnická 56, který byl oceněný v loňském ročníku soutěže.

Vedle soutěže Stavba roku Plzeňského kraje současně probíhá také samostatná soutěž o Cenu ČKAIT. Nominace na tuto cenu, která má za cíl zviditelnit kvalitní stavební a technologické inženýrské návrhy nebo realizace, jsou představeny rovněž na www.stavbarokupk.cz. „Porota měla opravdu těžkou práci, aby posoudila projekčně zdařilá díla a z devíti přihlášených projektů pozemních, dopravních i vodních staveb vybrala tři k nominaci na Cenu ČKAIT,“ oznámil Luděk Vejvara, předseda výboru ČKAIT pro oblast Plzeň. „Jednou z nich je významná dopravní stavba, nová silnice Na Sudech, která přinesla městu Plzeň zklidnění dopravy ve velmi navštěvované rekreační části města u Velkého Boleveckého rybníka. Další je dopravní hřiště a autocvičiště v Kralovicích, které pomůže účastníkům dopravy každého věku zvládat nečekané dopravní situace. A třetím nominovaným je až romantický projekt řadových domů Rezidence Chrást umístěný do těžko přístupného, ale krásného prostředí v přírodě u říčky Klabavy na dosah od Plzně,“ popsal.

Přehled nominovaných staveb je zveřejněný zde.

Internetové hlasování veřejnosti probíhá zde.

V loňském ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje bylo z 40 přihlášených staveb nominováno 22. Třem z nich pak byl udělen titul Stavba roku Plzeňského kraje. V kategorii novostaveb vloni získala titul dostavba východního ambitu Mariánské Týnice, v rekonstrukcích zvítězilo Kulturní centrum – Pivovar Domažlice a nejlepší stavbou pro bydlení byl zvolen Atriový dům ve svahu v Plzni.