O titul Stavba roku Plzeňského kraje letos soutěží 37 přihlášených staveb

Plzeň, 14. června 2022 – Do letošního 19. ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje se přihlásilo 37 stavebních děl. I přes současný stav v oblasti stavebnictví jde o jeden z nejvyšších počtů přihlášek v historii soutěže. Stavby soutěží ve všech sedmi soutěžních kategoriích, nejvíce jich je zastoupeno v kategorii novostaveb. Odborná porota udělí nominace vybraným přihlášeným stavbám, které tak postoupí do klání o ceny. Nominace budou zveřejněny 4. července 2022.

V 19. ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje budou oceněna nejlepší stavební díla uplynulého roku. Celkem se do soutěže přihlásilo 37 staveb, které byly zkolaudované nebo uvedené do provozu v roce 2021. Nejvíce je přihlášených novostaveb, zastoupeny jsou i všechny ostatní soutěžní kategorie – rekonstrukce, stavby pro bydlení, dopravní a inženýrské stavby, sportovní a volnočasové stavby a veřejná prostranství.

„Je pozoruhodné, že tato soutěž i přes zpomalení v oblasti stavebnictví vzbudila opět tak velký zájem. Navzdory nedostatku stavebního materiálu a posunutým kolaudacím se přihlásilo téměř tolik staveb jako v loňském rekordním roce,“ uvedl Stephan Kronmüller, zakladatel a jednatel společnosti Eurosoftware, s.r.o., která je partnerem soutěže.

S přihlášenými stavbami se už seznámila sedmičlenná odborná porota. „Jsme příjemně překvapeni množstvím staveb, které se letos do soutěže zapojily,“ řekl její předseda Ing. arch. Miloslav Michalec. „Pocházejí z různých míst Plzeňského kraje, větších i menších obcí, a jejich kvalita se stále drží na vysoké úrovni.“

Po důkladném posouzení všech přihlášených děl porota rozhodne o udělení nominací, z nichž se pak budou vybírat vítězové. Od 4. července 2022, kdy budou nominace ohlášeny, začne také internetové hlasování o tom, která ze staveb získá Cenu veřejnosti.

Ve stejném termínu budou oznámeny také nominace na Cenu ČKAIT, která se každoročně předává při slavnostním udílení cen soutěže Stavba roku Plzeňského kraje, přestože jde o samostatnou soutěž. „Soutěž o Cenu ČKAIT je vyhlašovaná oblastní pobočkou České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a cílí přímo na členy ČKAIT a autory hodnocených staveb – projektanty a stavitele,“ vysvětlil Ing. Luděk Vejvara, PhD., předseda výboru oblasti Plzeň ČKAIT. Jejím účelem je prezentace a zviditelnění kvalitních stavebních a technologických inženýrských návrhů nebo realizací ze všech autorizačních oborů a specializací ČKAIT, které se mohou uplatnit v praxi ve stavební praxi.“

Výsledky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje budou slavnostně vyhlášeny 13. září 2022.

V loňském ročníku soutěže se o ceny utkalo 40 staveb a třem z nich byl udělen titul Stavba roku Plzeňského kraje. V kategorii novostaveb získala titul dostavba východního ambitu Mariánské Týnice, v rekonstrukcích zvítězilo Kulturní centrum – Pivovar Domažlice a nejlepší stavbou pro bydlení byl zvolen Atriový dům ve svahu v Plzni.