Putovní výstava soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2019 začala. Nejpovedenější stavby Plzeňského kraje jsou k vidění ve Svojšíně.

Vítězové soutěže Stavba roku Plzeňského kraje, kteří byli oceněni minulý týden, se vydali představit se veřejnosti. A nejen oni. Fotky všech staveb, které se letos do klání přihlásily, ukáže putovní výstava. Začala ve Svojšíně, kde bude ve vstupních prostorách místního zámku otevřená o víkendech až do státního svátku 28. září. Za kultivovanou úpravu centrální části obce získal Svojšín v letošním ročníku soutěže nominaci.

Stavby, které byly oceněny v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje, ale také všechna ostatní soutěžní díla, mohou lidé vidět na putovní výstavě fotografií. Během zářijových víkendů je expozice otevřená ve Svojšíně na nově zrekonstruovaném zámku.

Obec Svojšín byla letos v soutěži nominována za kultivovanou úpravu veřejného prostranství v jejím středu. „Centrální část obce – náves ve Svojšíně – je klasický venkovský prostor s liniovou zástavbou po stranách procházející silnice. Výrazným prvkem je zámek, který návsi dominuje a uzavírá ji,“ řekl Tomáš Petráň, místostarosta Svojšína. „Rekonstrukce byla potřeba kvůli nevyhovujícímu stavu povrchů a infrastruktury, který neodpovídal současným potřebám obyvatel a návštěvníků obce. Projekt spočíval v komplexním řešení těchto potřeb a kladl důraz na funkčnost, bezpečnost a urbanistický vzhled vesnické zástavby,“ doplnil.

Odborná porota soutěže ocenila hlavně použití tradičních materiálů, díky nimž se tu podařilo vytvořit důstojný doplněk rekonstruovaného zámku. Vznikly tady velkorysé plochy pro pěší a zajištěn byl také bezbariérový přístup k budově obecního úřadu.

Výstava 37 stavebních děl, která se účastnila letošního ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje, bude putovat po Plzeňském kraji. Celkem má 7 zastávek. Tou příští je Spálené Poříčí.

Více informací o soutěži na www.stavbarokupk.cz. Letošní ročník soutěže nově získal záštitu Ministerstva průmyslu a obchodu. Partnerem je společnost Eurosoftware s.r.o.

Putovní výstava Stavba roku Plzeňského kraje 2019

Zámek Svojšín, Svojšín 1

Září 2020 – soboty, neděle a státní svátky 10:00–12:00 a 13:00–17:00