Spálené Poříčí vystavuje nejlepší stavby Plzeňského kraje. V soutěži získalo dvě nominace a Cenu poroty.

Stavební díla, která se ucházela o ceny v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2019, se do 18. října představují ve Spáleném Poříčí. Putovní výstava fotografií se až do ledna přesouvá po Plzeňském kraji a lidé ji budou moci vidět ještě na dalších pěti zastávkách. Spálené Poříčí obdrželo letos od odborné poroty hned dvě nominace – za rekonstrukci domu s pečovatelskými byty pro seniory a novostavbu knihovny, která si ze soutěže odnesla Cenu poroty.

V nové knihovně města Spálené Poříčí jsou vystaveny fotografie všech 37 staveb, které se utkaly v letošním ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. Jsou mezi nimi i díla nominovaná a oceněná, u nichž nechybí hodnocení odborné poroty.

Právě novostavba knihovny, umístěná v centru Spáleného Poříčí v městské památkové zóně, proměnila nominaci v Cenu poroty. „Jednopodlažní budova se sedlovou střechou navazuje na citlivě zrekonstruovaný domek z 19. století, kde vzniklo komunitní centrum. Její podkroví nabízí možnost útulného posezení s knihou a také prostor pro galerii,“ popsal starosta města Spálené Poříčí Jindřich Jindřich.  Odborná porota stavbu ocenila za její přirozené začlenění do historické zástavby i za citlivě řešený interiér.

Další nominovanou stavbou ve Spáleném Poříčí byl dům s pečovatelskými byty pro seniory, také v historickém jádru města. „Díky rekonstrukci komplexu tří na sebe navazujících budov tu vzniklo 8 bytů. Hlavní budově byla navrácena původní podoba čelní fasády dle dochovaných historických fotografií,“ vysvětlil starosta Jindřich Jindřich. Právě za ohleduplnou obnovu fasády, ale i za zdařilou rekonstrukci vnitřních prostor a nádvoří udělila odborná porota domu nominaci. Ocenila také to, jak město rozvíjí možnosti komunitního života jeho obyvatel. Obě stavby do soutěže přihlásilo město Spálené Poříčí, které je jejich investorem.

Putovní výstava soutěže Stavba roku Plzeňského kraje má celkem 7 zastávek. Ze zámku ve Svojšíně se přemístila do knihovny ve Spáleném Poříčí a od 20. října bude k vidění v Plzni.

Více informací o soutěži na www.stavbarokupk.cz. Letošní ročník soutěže nově získal záštitu Ministerstva průmyslu a obchodu. Partnerem je společnost Eurosoftware s.r.o.

Putovní výstava Stavba roku Plzeňského kraje 2019

Knihovna města Spálené Poříčí

Náměstí Svobody 555, Spálené Poříčí