Známe vítěze soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2019. Titul si odnesla dvě stavební díla, vyhlášena byla také Cena veřejnosti a další ocenění.

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2019 získala Lokalita Bolevec určená pro bydlení v samostatných rodinných domech se zahradou a novostavba administrativní budovy Konplan, obě v Plzni. Ta se stala zároveň vítězem internetového hlasování, a zasloužila si tak Cenu veřejnosti. Cenou poroty její členové ohodnotili novou knihovnu ve Spáleném Poříčí a Čestným uznáním rekonstrukci mateřské školy v Klenčí pod Čerchovem. Cenu hejtmana Plzeňského kraje si odnesla Rekonstrukce mostu na trati Pňovany – Bezdružice a primátor města Plzně udělil cenu Bytovému domu Sylván v Plzni. Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji ocenila Bytový dům v Radyňské ulici v Plzni a Svaz podnikatelů ve stavebnictví zase Bytový dům Papírnická v Plzni. Letošní ročník soutěže nově získal záštitu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Odborná porota soutěže Stavba roku Plzeňského kraje letos posuzovala celkem 37 přihlášených děl. Z nich 19 nominovala na ceny, které byly slavnostně předány 8. září 2020 v Měšťanské besedě v Plzni. Z nominací porota zvolila dvě vítězné stavby. Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2019 udělila rodinným domům v Lokalitě Bolevec v Plzni podle architektonického návrhu projectstudia8. Rozmístění domů na okraj pozemků nahrazuje 3,5 m vysoké protihlukové stěny, které by tu jinak musely vzniknout. „Ocenili jsme zejména originální schéma zástavby a výrazově čistou soudobou architekturu, která dokázala navázat na půvab starých statků a usedlostí,“ vysvětlil předseda poroty Ing. arch. Miloslav Michalec.

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2019 si odnesla nová administrativní budova firmy Konplan v Plzni na Borských polích, a to za originální návrh ateliéru PRO-STORY a přesvědčivou realizaci. Vyniká unikátní fasádou tvořenou kovovými lamelami, které jsou místy prolomeny ostrůvky zeleně. „Cenu jsme udělili za suverénní architektonický počin, jenž – i díky svým urbanistickým kvalitám – výrazně překonává měřítko regionu,“ řekl o stavbě člen odborné poroty Mgr. Ing. arch. Petr Klíma. Titul slavnostně předal náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Eduard Muřický, jako zástupce ministerstva, pod jehož záštitou se letošní ročník soutěže nově koná.

Stavba Konplan se líbila také lidem, kteří hlasovali na webových stránkách soutěže. Získala největší počet hlasů a vysloužila si Cenu veřejnosti. Celkem se do hlasování zapojilo 2638 lidí a nejúspěšnější stavba Konplan oslovila přes 400 z nich. „Osobně si myslím, že budova je velmi krásná a je takovým high lightem ve svém okolí. Podařilo se zde najít optimální rovnováhu mezi funkčními požadavky Konplanu a požadavky na zajímavý městský design,“ doplnil Stephan Kronmüller, zakladatel a jednatel firmy Eurosoftware, s.r.o., která je partnerem celé soutěže.

V soutěži se udělovala také další ocenění. Cenu poroty za přirozené začlenění nové stavby do historického centra obce a za citlivý interiér získala Knihovna města Spálené Poříčí. Čestné uznání porota udělila rekonstrukci Přírodní zahrady a budovy mateřské školy v Klenčí pod Čerchovem, u které vyzdvihla hlavně nápadité řešení zahrady s herními a zážitkovými prvky z přírodních materiálů, využívajícími dešťovou vodu.

Cenu hejtmana si odnesla rekonstrukce mostu na trati Pňovany – Bezdružice. Výměna nýtované konstrukce z počátku 20. století za soudobé ocelové řešení, které svým tvarem navazuje na historický most, výrazně zlepšila parametry železniční trati. „Všechny mosty v sobě nesou symboliku spojení, překonání překážek a navázání kontaktu. Navíc jsou mosty často stavebními unikáty, mezi které opravený železniční most přes přehradu Hracholusky určitě patří. Díky rekonstrukci vynikla nejen ocelová konstrukce mostu, ale vzniklo ještě další spojení, a to díky lávce pro cyklisty,“ uvedla náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová.

Primátor města Plzně ocenil Bytový dům Sylván v Plzni za přesvědčivou a čistou architektonickou formu s pravidelnými rastry oken, balkonů a stínících prvků a s parkově upraveným vnitroblokem. „Jsem rád, že Cenu primátora mohu udělit právě bytovému komplexu, za nímž stojí architekti Jiří Zábran a Patrik Novák. Přestože jde vlastně o jednoduchou stavbu, dokáže zaujmout a nadchnout. Nepotřebuje k tomu přitom barevnou fasádu ani drahé materiály, základem je koncept založený na bílé a práci s jednoduchými liniemi. Za mě je to skvělá práce,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Také Cenu Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji získala stavba určená pro bydlení. Bytový dům v Radyňské ulici si cenu zasloužil zejména za to, jak se svým netradičním řešením vymezuje vůči často banálnímu pojednání fasád zateplovaných domů. Zvenčí překvapuje syrovými plechovými deskami s rezavou patinou a přitom zapadá do kontextu ulice, zformované v závěru 19. století. Je třeba ocenit také jeho obytné kvality,“ řekl předseda představenstva Petr Chvojka.

Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR udělil cenu rovněž bytovému domu. Obytný celek Papírnická v Plzni nabízí klidné nádvoří se stromy, bez parkovacích míst, která jsou umístěna v jiné části budovy. Soukromé prostory bytů i vnitroblok s velkorysou společnou terasou se tu otevírají směrem k řece Radbuze.

Přihlášené, nominované i oceněné stavby a další informace o soutěži jsou zveřejněné na www.stavbarokupk.cz.