V letošním ročníku prestižní soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 bylo nominováno 22 staveb. Odborná porota vybírala nominované stavby ze 40 přihlášených stavebních děl. Od dnešního dne do 27. srpna bude vybírat svého vítěze také veřejnost. Prostřednictvím internetového hlasování rozhodne, která z nominovaných staveb si odnese Cenu veřejnosti. Na Cenu ČKAIT Plzeňského kraje 2020 bylo nominováno pět projektů.
V uplynulých dnech odborná porota navštívila všech 40 přihlášených staveb, aby je důkladně posoudila a rozhodla o udělení nominací na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020. Z nominovaných staveb se kromě titulu Stavba roku Plzeňského kraje, který může a nemusí být udělen v každé ze soutěžních kategorií, budou volit také další ocenění, kterými jsou například Cena hejtmanky Plzeňského kraje, Cena primátora města Plzně, Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Cena Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje, Cena poroty nebo Čestné uznání poroty.
„Potěšil mě rekordní počet celkem přihlášených staveb. A jsem také ráda za zájem mimoplzeňských staveb, kterých bylo přihlášeno 25, a také staveb, které přihlásily obce. Těch bylo 19. I Plzeňský kraj má v soutěži své želízko v ohni – můžeme se pochlubit rekonstrukcí víceúčelového sálu Středního odborného učiliště elektrotechnického, kde je v současné době umístěno očkovací centrum. Stavba roku je přece jen soutěž, a tak mě trochu mrzí, že se nemůže na udělení cen nominovat všech 40 přihlášených staveb, od malé zrekonstruované kapličky v Dolním Kramolíně až po náročnou investici tramvajové tratě na Borská pole. I tak všem držím palce,“ sdělila Ilona Mauritzová, hejtmanka Plzeňského kraje.
„Město Plzeň je velmi úspěšné v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje a mnoho ocenění putuje do krajské metropole. Každoročně je přihlášeno několik plzeňských staveb a ani letošek není výjimkou. Nechybí městské projekty našich organizací. Ve svých kategoriích se utkají například Altán zlaté rybky v zoologické zahradě, prodloužení tramvajové trati na Borská pole, ale i dvě sportovní stavby – rozšíření rozcvičovny na Atletickém stadionu města Plzně a nové ubytovací zařízení u zimního stadionu v Doudlevcích. Věřím, že i v letošním roce budou naše stavby oceněny,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa, který si osobně všechny přihlášené plzeňské stavby prohlédl v terénu.
Svého vítěze bude vybírat také veřejnost. Která z nominovaných staveb získá Cenu veřejnosti, lidé rozhodnou prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.stavbarokupk.cz od 1. července do 27. srpna.
„Letošní ročník soutěže se jen hemží opravdovými stavebními klenoty. Samotné získání nominace považuji v této silné konkurenci za velký úspěch. Velmi těmto kandidátům gratuluji,“ řekl Stephan Kronmüller, jednatel společnosti Eurosoftware, s.r.o., která je partnerem soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. „Cenu přeji každé z nominovaných staveb.“
Výsledky internetového hlasování budou, stejně jako všechny oceněné stavby, vyhlášeny v rámci galavečera dne 9. září v Měšťanské besedě v Plzni.
„Projevený zájem přihlašovatelů o soutěž Stavba roku Plzeňského kraje 2020, ať už z řad soukromých nebo veřejných investorů a následné nominace jasně dokazují, že je za předchozí rok opět co nabídnout v segmentu realizace staveb k ocenění odborníků i široké veřejnosti,“ uvedl Petr Chvojka, předseda představenstva Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji.
Společně s nominovanými stavbami v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2020 jsou včetně nominačních hodnocení odborné poroty na webových stránkách www.stavbarokupk.cz zveřejněny také nominované projekty na Cenu ČKAIT Plzeňského kraje 2020.
„Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, oblast Plzeň, nominovala na Cenu ČKAIT Plzeňského kraje 2020 celkem 5 staveb. Jedná se o díla, která vhodně dokumentují rozsah činnosti autorizovaných osob při projektování a realizaci průmyslových, inženýrských a dopravních staveb,“ uvedl Luděk Vejvara, předseda výboru oblasti Plzeň ČKAIT.