Výstava soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 putuje do Železné Rudy

Plzeň, 15. listopadu 2021 – V následujících dvou týdnech si můžete putovní výstavní panely s nejlepšími stavbami, které vznikly v Plzeňském kraji v roce 2020, prohlédnout v Železné Rudě. Právě do Železné Rudy doputovala v letošním ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje Cena poroty. Rezidence Klostermann a Javor získaly toto ocenění za pozvednutí centrální části města, doplnění reprezentativní zástavbou a kultivaci veřejného prostoru.

Výstavní panely se všemi 40 přihlášenými stavbami do soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 budou od 16. do 28. listopadu k vidění v prostorách Environmentálního centra v Železné Rudě. Kromě fotodokumentace všech staveb se mohou návštěvníci u 22 nominovaných staveb také seznámit s jejich hodnocením odbornou porotou soutěže.

Cenu poroty získaly rezidence Klostermann a Javor v Železné Rudě za pozvednutí centrální části města, doplnění reprezentativní zástavbou a kultivaci veřejného prostoru. Kromě kvalitní architektury porota ohodnotila komplexní technické řešení od kombinace tepelných čerpadel, fotovoltaických panelů, dobíjecí stanice pro elektromobily až po akumulaci dešťové vody pro její zpětné využití. Hodnota domů je nejen v jejich vzhledu, ale především v polyfunkčnosti, čímž je dosaženo živosti projektu v každé době. Revitalizace veřejného prostoru potvrzuje zájem investora o kvalitní řešení.

Jsme rádi, že se oba projekty podařilo zrealizovat v duchu moderní horské architektury. Důraz na detaily, technické řešení a ekologické stavitelství odpovídá době svého vzniku. Přestavbou původních objektů bývalého Hotelu Kelnhofer/Plzeň a Hotelu Javor a úpravou veřejného prostoru se podařilo zásadně změnit vzhled centra Železné Rudy. Naplňuje se tak myšlenka investora projektu „Železná Ruda se mění“,“ sdělil Ing. arch. Josef Černý, autor architektonického návrhu a projektu.

Během celého procesu vzniku obou těchto železnorudských projektů jsme si přáli přinést městu moderní architekturu a pozitivně proměnit celkový dojem z místa jako takového. A to se podařilo. Je to náš příspěvek ke zlepšení životních podmínek v této části Šumavy, kterou máme moc rádi. Obě stavby i veřejný prostor před nimi ožily a je fajn vidět, že turisté i místní se naučili trávit čas v domech i jejich okolí,“ řekl Dušan Popelka, jednatel společnosti GYOZA s.r.o., která je investorem a generálním dodavatelem stavby.

Po 28. listopadu se putovní výstava soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 přesune do Klatov a následně do Plzně.