Prostor rekonstruované jezuitské koleje v Klatovech konečně přivítá putovní výstavu soutěže Stavba roku Plzeňského kraje

Plzeň, 29. listopadu 2021 – Předposlední zastávkou putování panelové výstavy 40 staveb přihlášených do soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 jsou prostory jezuitské koleje v Klatovech. V letošním roce získalo město Klatovy Čestné uznání poroty za revitalizaci Divadelní ulice s vysokou přidanou hodnotou. Porota zvláště ocenila prostorový koncept, který vhodně využívá existující prvky jako vzrostlý strom nebo výškový rozdíl mezi jižní a severní částí ulice.

Putovní výstavní panely soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 budou od 30. listopadu do 12. prosince k vidění v prostorách jezuitské koleje v Klatovech. Právě tento prostor soutěžil v loňském ročníku této soutěže a kvůli vládním protiepidemickým opatřením sem v minulém roce putovní výstava nedoputovala. Rekonstrukce expozice refektáře získala v loňském roce nominaci odborné poroty na Titul Stavba roku Plzeňského kraje za citlivou obnovu části památkově chráněného areálu.

Letos získalo město Klatovy Čestné uznání za revitalizaci Divadelní ulice za promyšlený návrh a realizaci dalšího nepřehlédnutelného veřejného prostranství v centru města. Porota zvláště ocenila prostorový koncept, který vhodně využívá existující prvky jako vzrostlý strom nebo výškový rozdíl mezi jižní a severní částí ulice. Návrh a realizace jsou velmi moderní, zároveň perfektně integrovány do jednoho celku s historickým náměstím a funkčně i prostorově doplňují možnosti kulturního života města.

Každá zdařilá stavba či rekonstrukce činí prostředí našich obcí a měst nejen hezčím, ale také zajímavějším a přívětivějším pro svoje obyvatele i přijíždějící návštěvníky. Ve chvíli, kdy se je podaří spojit do jednoho celku s dalšími obnovami, je pak výsledný pocit násobně lepší. Myslím, že právě malebné zákoutí Divadelní ulice dobře dotváří daný prostor a umocňuje dojem a radost z nádherně opraveného Jezuitského kostela jako významné dominanty klatovského náměstí,“ řekl Mgr. Rudolf Salvetr, starosta města Klatovy.

Divadelní ulice, navazující na historické náměstí v Klatovech, nabízí veřejný odpočinkový prostor se zelení. Stylizované a divadelní portály jsou nosnými prvky pro popínavou zeleň. Zakomponované sezení poskytuje výhled na náměstí. Scénické osvětlení prostoru a okolních staveb dynamicky proměňuje večerní atmosféru. Malá scéna s pódiem umožňuje široké využití a propojení s kulturním děním v centru města. Historickým odkazem je opěrná barokní zídka se zábradlím, kamenná dlažby a historizující lampy,“ doplnila MgA. Marie Rašková, autorka architektonického návrhu.

Po 12. prosinci se putovní výstava soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 přesune na svoji poslední zastávku, kterou je město Plzeň.