Na titul Stavba roku Plzeňského kraje je nominováno 21 staveb. Hlasovat se pro ně bude na nové online mapě staveb.

Plzeň, 22. června 2023 – V  soutěži Stavba roku Plzeňského kraje postoupilo 21 stavebních děl do nominací, z nichž odborná porota vybírá letošní vítěze. Rozhodovat o udělení jedné z cen bude letos opět také veřejnost. Hlasování o tom, která ze staveb si odnese Cenu veřejnosti, probíhá do 27. srpna na nově spuštěné online mapě Stavby roku Plzeňského kraje. Ta krom aktuálních soutěžních děl představuje všechny oceněné stavby od roku 2016 jako turistické cíle. Na www.mapastavbyrokupk.cz si lze každou ze staveb prohlédnout  na fotkách i videích a díky umístění na mapě a GPS souřadnicím k ní jednoduše cestovat.

Ze 40 přihlášených staveb, které byly dokončené nebo uvedené do provozu v roce 2022 v Plzeňském kraji, jich nominovala odborná porota 21 na titul Stavba roku Plzeňského kraje.  Stavby byly nominovány ve všech soutěžních kategoriích, a tak může vítězný titul získat dílo zvolené z novostaveb, rekonstrukcí, staveb pro bydlení, dopravních a inženýrských staveb, průmyslových staveb, sportovních a volnočasových staveb či veřejných prostranství.

Lidé hlasující na internetu vyberou z nominací stavbu, která si ze soutěže odnese Cenu veřejnosti. Hlasovat je možné na novém webu www.mapastavbyrokupk.cz, kde jsou soutěžní stavby k vidění na fotkách, postupně se natáčí také jejich videomedailonky.

„Děkuji pořadatelům soutěže, že inovují možnosti představení unikátních staveb v našem kraji a vytvořili pro hlasující veřejnost ucelený a přehledný soubor, jehož využití přesahuje vyhlašování oceněných staveb v rámci jednoho ročníku soutěže. Nová interaktivní mapa totiž představuje nejen nominované stavby v letošním roce, ale lze v ní zároveň nalézt všechny objekty, které získaly ocenění v letech minulých. Mapu Stavby roku Plzeňského kraje tak budou moci využívat nejen příznivci architektury a odborná veřejnost, ale i školy a obyvatelé kraje,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Nová webová mapa je praktickým pomocníkem pro výletníky a cestovatele, kteří hledají zajímavé turistické cíle. Na Mapě Stavby roku Plzeňského kraje najdou více než stovku dříve oceněných staveb, z nichž si můžou pomocí fotek a videí vyhlédnout ty, které je zajímají. U každé stavby je uvedena i adresa s GPS souřadnicemi a nechybí ani možnost jejich odeslání do Google mapy. Mezi stavbami je tu možné vyhledávat podle jejich názvu, regionu, ve kterém se nachází, charakteru či ocenění získaného v soutěži.

Zajímavými díly na novou webovou mapu přispělo i město Plzeň, a to jak v minulých ročnících soutěže, tak v tom letošním. „Z pohledu architektury byl loňský rok pro město Plzeň mimořádně úspěšný. Mám radost, že konkrétním projektům se dostalo i odborného uznání, což je případ rekonstrukce tramvajové vozovny na Slovanech. Pozornost si jistě zaslouží také obnova Velké synagogy, rekonstrukce Semlerovy rezidence, stavba nové sportovní haly v Krašovské nebo TechTower na Světovaru. Ve všech případech se jedná o projekty, které si zaslouží nejvyšší uznání,“ říká primátor města Plzně Roman Zarzycký.

S každým dalším ročníkem soutěže budou na Mapě Stavby roku Plzeňského kraje přibývat  nově nominovaná díla.

„Zveřejnění staveb na připravené Mapě Stavby roku je vlastně jejich dalším oceněním. Jejich krásy nyní budou moci odhalit jak místní, tak i turisté z Česka a zahraničí”, uvádí Stephan Kronmüller, zakladatel a jednatel Eurosoftware, s.r.o., partnera soutěže. „Na portále bude až do 27. srpna probíhat hlasování o Cenu veřejnosti. Považuji to za velmi dobrý krok k prezentaci tohoto nového informačního kanálu i staveb samotných,” dodal.

Jaké stavby byly za rok 2022 v Plzeňském kraji nominovány, je uvedeno v přehledu níže a u internetového hlasování (https://www.mapastavbyrokupk.cz/hlasovani/).

Vedle titulu Stavba roku Plzeňského kraje a Ceny veřejnosti se bude udělovat také Cena hejtmana Plzeňského kraje, Cena primátora města Plzně nebo Cena Ministerstva průmyslu a obchodu. Výsledky soutěže budou zveřejněny 7. září 2023.

Se soutěží Stavba roku Plzeňského kraje probíhá tradičně souběžně i vlastní soutěž České komory autorizovaných inženýrů a techniků nazvaná Cena ČKAIT Plzeňského kraje. V soutěži nejsou oceňovány přímo stavby, ale jejich autoři – autorizované osoby.  „Porota hodnotí nejen konkrétní stavební díla, ale i projektové a inženýrské návrhy. V letošním ročníku soutěže porota nominovala tři stavby rozdíleného charakteru. Jedná se rodinný dům v Bukovci, průmyslovou halu BALL a Vestavbu zařízení KODUS do objektu bývalého kulturního domu v Červeném Hrádku,“ doplňuje Luděk Vejvara, předseda výboru oblasti ČKAIT Plzeňského kraje. I tyto stavby jsou k vidění na stránkách Stavby roku Plzeňského kraje.