V Nepomuku je k vidění výstava Stavby roku Plzeňského kraje, jedna z oceněných staveb stojí nedaleko

Plzeň, 1. prosince 2023 – Nejzdařilejší stavby loňského roku představuje v Nepomuku do 12. prosince výstava soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. V prostorách Městského úřadu si mohou návštěvníci prohlédnout fotografie všech 40 staveb, které se letos v soutěži poměřovaly, a poznat i oceněné stavby včetně hodnocení odborné poroty. Cenu hejtmana v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje získala rekonstrukce Domu U Tří růží v Nepomuku. 

Jen několik minut chůze z Městského úřadu na náměstí Augustina Němejce 63 v Nepomuku, kde jsou do 12. prosince 2023 vystaveny fotografie staveb, které letos soutěžily o titul Stavba roku Plzeňského kraje 2022, je možné vidět jednu z nich na vlastní oči. Dům U Tří růží v Zelenohorské ulici se v loňském roce proměnil z nezajímavé budovy s šedou fasádou, jednokřídlými okny a vlnitou eternitovou střechou v barokní měšťanský dům s obnovenými autentickámi prvky. Celá rekonstrukce  byla financovaná soukromým investorem, který dům do soutěže přihlásil a odnesl si Cenu hejtmana Plzeňského kraje za záchranu a obnovu historicky cenného objektu z konce 18. století.

„Jsme moc rádi, že můžeme v Nepomuku přivítat přehlídku těch nejpovedenějších staveb z Plzeňského kraje za loňský rok. Velice si ceníme také toho, že se v našem historickém městě oživují zapomenuté stavby, a to i díky soukromým investorům. Příkladem je oceněná rekonstrukce domu U Tří růží,“ řekl Pavel Motejzík, místostarosta města Nepomuk.

Ostatní soutěžní stavby jsou k vidění na výstavních panelech spolu s jejich popisem a hodnocením poroty. Pomocí QR kódu se lidé mohou na svém telefonu podívat také na krátká videa k jednotlivým nominovaným stavbám.

Všechny nominované stavby z posledního i několika předchozích ročníků soutěže si lze prohlédnout také online na novém webu www.mapastavbyrokupk.cz. Na interaktivní mapě se vedle fotografií a popisků staveb dají najít také GPS souřadnice, které zájemcům umožní stavby navštívit a vidět na vlastní oči.