Stavby Plzeňského kraje bodují i v národních soutěžích. Výstava letošních krajských staveb roku se prodlužuje

Plzeň, 1. prosince 2022 – Stavební díla oceněná titulem Stavba roku Plzeňského kraje získávají ceny také v celostátním měřítku. Kulturnímu centru – Pivovaru Domažlice bylo uděleno ocenění v rámci letošní České ceny za architekturu. Paluba Hamburk se pyšní cenou z Grand Prix Architektů. Až do 18. prosince se tu koná výstava soutěže Stavba roku Plzeňského kraje, která představuje letošní soutěžní díla i vítěze tohoto klání.

Kulturní centrum – Pivovar Domažlice získalo titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 za rekonstrukci bývalého historického pivovaru na moderní multifunkční zařízení pro volnočasové, vzdělávací a sociální aktivity. Přestavba nezapomněla ani na původní funkci objektu a vaření piva bylo doplněno novou restaurací. Za příkladnou, kvalitně provedenou rekonstrukci, která podpořila duch stavby a vytvořila chodsky vlídné prostředí, si autoři odnesli z letošního ročníku České ceny za architekturu Cenu Ministerstva pro místní rozvoj. Poměřovalo se celkem 201 staveb z celé ČR.

Vzhledem k velkému počtu staveb, které se soutěže účastnily, jsem velmi hrdý na to, že právě Pivovar Domažlice získal cenu partnerů. Úspěch je o to větší, že v soutěži ve srovnání s předchozími ročníky vzrostl podíl veřejných zakázek. Tedy projektů vzešlých z architektonických soutěží ve veřejném sektoru. A když si připomeneme, že rekonstruovaný pivovar v Domažlicích v loňském roce získal cenu také v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje, je to důkaz dobře odvedené práce města Domažlice, které stavbu realizovalo, a architektů, kteří projekt navrhli,“ říká s poděkováním hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Investorem stavby bylo město Domažlice. Cena Ministerstva pro místní rozvoj se uděluje na podporu kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží. Tu v Domažlicích vyhrál ateliér Mepro s.r.o.

Paluba Hamburk, která si letos odnesla titul Stavba roku Plzeňského kraje 2021 za inovativní přístup k řešení městského prostoru, uspěla v Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu. V soutěži pořádané Obcí architektů vybírala mezinárodní porota z rekordního počtu 255 přihlášených projektů. Architekti plzeňského projectstudia8 zvítězili v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba. Investorem stavby Paluba Hamburk je město Plzeň. Právě v místní vyhlídkové věži jsou nyní k vidění všechna stavební díla, která letos soutěžila o titul Stavba roku Plzeňského kraje. V proskleném prostoru v patře nad Informačním centrem jsou vystaveny velkoformátové panely s fotografiemi soutěžních staveb a jejich hodnocením odborné poroty. Součástí výstavy je také projekce 19 videomedailonků nominovaných staveb. Výstava k soutěži Stavba roku Plzeňského kraje byla prodloužena až do 18. prosince 2022.

Díla, která v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje získala nominaci a bojovala o vítězný titul, je možné vidět také online prostřednictvím videí.